Některá jihočeská města chtějí rozšířit kamerový systém

Některá jihočeská města počítají s rozšířením svého kamerového systému. Nejčastěji pomáhá při odhalování trestné činnosti, pátrání po vinících narušování veřejného pořádku a poškozování majetku. Nejrozsáhlejší kamerový systém využívají České Budějovice, které sledují město na 32 místech, vyplývá z ankety ČTK. 

Budějovice ale v nejbližší době nepočítají se zvýšením počtu kamer. "Aktuální spíš je nahrazení stávajících a dosluhujících komponentů systému a přechod na nové technologie zobrazení či přenosu dat," uvedl mluvčí městské policie v Českých Budějovicích Václav Sup. 
    
Naopak například v Táboře a v Jindřichově Hradci by vyšší počet kamer přivítali. V Táboře systém monitoruje z 20 míst. "Máme zájem o další postupný rozvoj alespoň o pět kamer," uvedl velitel tamní městské policie Petr Svoboda. V Jindřichově Hradci by se měl v dohledné době zvýšit počet kamer z 10 na 11. 
    
Nejdéle používají systém v Písku. Projekt na jeho vybudování vypracovala v roce 1997 městská policie a v roce 1998 jej schválilo zastupitelstvo. "Kamerový systém je vynikajícím pomocníkem zejména pro strážníky městské policie. Díky němu se daří v krátké době odhalit pachatele přestupků nebo trestných činů. Jedná se zejména o krádeže, poškozování cizí věci, poškozování majetku, vytváření černých skládek a tak dále," řekl mluvčí písecké radnice Roman Ondřich. 
    
Podle Supa systém usnadňuje městské policii práci v mnoha případech. "Jedná se mimo jiné o problematiku prodeje drog, nepovoleného pouličního prodeje, pátrání po hledaných a pohřešovaných osobách nebo věcech a při záchraně života sebevrahů nebo lidí pod vlivem alkoholu," uvedl Sup. 
    
Provoz systému hradí město. Přijde ročně na částku přibližně od 100.000 do 200.000 korun. Jde hlavně o provozní náklady a údržbu. 
 
zdroj: ČTK