Hlavní turistická sezona na jihu Čech byla úspěšná

Hlavní turistická sezona na jihu Čech bude asi patřit k nejúspěšnějším v historii. Podílí se na tom zejména Stezka korunami stromů na Lipně, po které se jen o prázdninách prošlo na 200.000 lidí, a také Zemská výstava. Díky teplému počasí jsou spokojení provozovatelé koupališť, kempů a také poskytovatelé služeb. Více lidí přišlo na hrady a zámky v chladném a deštivém květnu a červnu, o něco méně za prázdninových veder, zjistila ČTK. 

Největším turistickým magnetem Jihočeského kraje zůstává Stezka korunami stromů v Lipně nad Vltavou, která byla otevřena loni. Za rok ji k 20. červenci navštívilo 370.000 lidí. Za letošní dva prázdninové měsíce se podle odhadů ředitele Filipa Pekárka po ní prošlo na 200.000 lidí. Tajemstvími opředený Závišův kříž a nové expozice si ve vyšebrodském klášteře, který je jedním ze čtyř center Zemské výstavy, prohlédlo více než 160.000 lidí. Návštěva kláštera tak bude podle kurátora sbírek Jiřího France několikanásobně větší než loni. 
    
Hlavní turistická sezona na Lipně byla podle Dagmar Adlerové ze společnosti Lipensko skvělá, nahrálo tomu krásné počasí. "Zhruba 90 smluvních ubytovatelů si letošní návštěvnost pochvaluje. Byly termíny, kdy jsme pro klienty nemohli sehnat jediné volné lůžko z asi 5000," řekla ČTK. 
    
Podle Jiřího Falouta z Lipna Servis přijelo letos o asi třetinu návštěvníků více. "Na Lipno rodiny s dětmi, aktivní seniory i mladé lidi láká především široká nabídka služeb - mohou ležet na plážích, když je to přestane bavit, vyjedou na cyklovýlety, půjčí si lodě, jdou na stezku korunami stromů, do lanového centra, na bobovou dráhu, navštíví památky v okolí, Národní park Šumava, zajedou do Rakouska," vybral z nabídky. 
    
Méně nadšení jsou provozovatelé vodáckých služeb na Vltavě. Kvůli červnovým záplavám prý utrpěli ztráty, které ani teplý červenec a srpen nenahradily. "Červen je třetina sezony, proti loňsku budeme v minusu, až od poloviny července byla dobrá sezona," řekl Pavel Kolouch, manažer společnosti Ingetour, která je s devíti loděnicemi největším provozovatelem vodáckých služeb v kraji. Vlastní 1500 kánoí a 600 raftů, až o některých teplých víkendech v srpnu byly všechny na vodě. 
    
Spokojení s hlavní sezonou jsou provozovatelé koupališť. Třeba letní plovárnu v Českých Budějovicích od června do konce srpna navštívilo přes 35.000 lidí. Podle mluvčí magistrátu Jitky Welzlové je to o skoro 8000 více než loni. 
    
Státní hrad a zámek Český Krumlov si podle kastelána Pavla Slavka určitě i letos udrží druhou pozici mezi nejnavštěvovanějšími českým hrady. "Návštěvnost výrazně neklesá, tři měsíce mají asi tři až pětiprocentní meziroční výpadky, některé ale naopak měly vyšší návštěvnost, 350.000 lidí letos zámek jednoznačně navštíví," řekl. Jen v červenci si památku UNESCO prohlédlo přes 59.000 lidí, což je o 0,6 procenta meziročně méně. Naopak v chladném květnu přišlo o asi deset procent lidí více - 40.800. 
    
Řádově o tisíce lidí více si letos podle kastelánky Lenky Tondlové prohlédne klášter Zlatá Koruna. Do národní kulturní památky, která je pokládána za jeden z nejcennějších komplexů gotické architektury ve střední Evropě, je přilákaly oslavy 750. výročí založení kláštera. K vidění tam byl i originál zakládací listiny z roku 1263. 
 
zdroj: ČTK