Ceny v kempech na jihu Čech šly mírně nahoru

V kempech a tábořištích na jihu Čech se chystají na hlavní turistickou sezonu. Je jich tu nejvíce v České republice a ze 48.350 míst pro stany a karavany více než čtvrtina. Ceny za služby podle zjištění ČTK šly po letech stagnace někde nepatrně nahoru. Prvními návštěvníky v jihočeských kempech a tábořištích bývají rybáři a cyklisté, posledními houbaři. Míří do nich rodiny s dětmi i školní výlety.

Sezonu v Campu Lipno Modřín s kapacitou 370 míst zahájili minulý týden. Mezi prvními hosty jsou podle mluvčího společnosti Lipno Servis Jiřího Falouta rybáři a rodiny s dětmi v karavanech. Zatímco loni kemp rozšířil zážitkové bydlení v jurtách a týpí, letos pro návštěvníky pořídil novou kuchyni, kde si budou moci vařit. "Další novinkou sezony jsou animační programy pro ubytované děti. Ceny jsme mírně navyšovali, o zhruba pět až deset korun. Třeba za noc dospělý ve stanu v hlavní sezoně zaplatí 80 korun," uvedl Falout.
 
Také v kempu Komorník ve Strmilově na Jindřichohradecku, který se v anketách řadí k nejoblíbenějším zařízením v Česku, museli jít po letech s cenami nepatrně nahoru. "Léta jsme ceny drželi, ale zvýšily se třeba náklady za svoz odpadů i energie, zdražili jsme v průměru o pět korun," řekla ČTK spolumajitelka kempu Olga Holcová. Rybník Komorník má opravenou hráz a pomalu v něm přibývá voda. Návštěvníci případným nedostatkem vody trpět nebudou, loni v kempu vybudovali dva bazény, jeden se slanou vodou. Letošní novinkou bude i hřiště na fotbal. Návštěvníci budou mít k dispozici novou kuchyni a děti novou skluzavku.
 
Ve vodáckých kempech na Vltavě, které provozuje společnost Ingetour, zůstávají ceny na loňské úrovni. "Ceny jsou stejné, ale služby jsme se snažili opět vylepšit. V kempech U Fíka a Vltava jsme udělali osvětlení, ve Vyšším Brodě vylepšujeme parkoviště," řekl ČTK manažer Pavel Kolouch.
 
Za posledních deset let podle něj vzniklo u Vltavy od Vyššího Brodu do Českých Budějovic pět nových vodáckých kempů a kapacita se zvýšila o polovinu. Ve 14 kempech vzrostl především počet lůžek v ubytovnách a chatkách. Společnost Ingetour je s devíti loděnicemi největším provozovatelem vodáckých služeb v kraji.
 
Vedle luxusních kempů s bohatou nabídkou služeb a zábavy mohou turisté do jižních Čech přijet i za klidem šumavské přírody. Pokud se vydají po páteřní, červeně značené turistické stezce národním parkem, přespat mohou na některém z nouzových nocovišť od Nové Pece po Železnou Rudu. Mohou se vydat i do tábořiště Soumarský Most a sjet horní tok Teplé Vltavy. Tam za noc ve stanu zaplatí 30 korun.
 
Na jih Čech loni podle statistiků přijelo 1,026.084 turistů, o dvě procenta meziročně víc. Kraj navštívilo více domácích i cizinců. Počet přenocování ale nepatrně klesl. V Jihočeském kraji je 1356 ubytovacích zařízení s více než 53.417 lůžky a 12.931 míst pro stany a karavany. Nejvíce hromadných ubytovacích zařízení v kraji je na Českokrumlovsku - 335.
 
zdroj: ČTK