Nový plán péče zvětšil území divoké přírody Šumavy na 26 %

Nový plán péče, kterým se bude od příštího roku řídit Národní park Šumava, mimo jiné zajišťuje ponechání 26 procent území procesům divoké přírody. Dosud bezzásahová plocha činí 12,9 procenta. Plán péče bude platit 15 let. Na jeho přípravě se podíleli odborníci z řad lesníků, vědců, farmářů, zemědělců, představitelů místních samospráv, nevládních organizací i pracovníci ministerstva životního prostředí (MŽP), řekl dnes ČTK mluvčí NP Šumava Pavel Pechoušek.

Plán péče musí ještě schválit MŽP. V horizontu příštích 45 let ještě do bezzásahového území postupně přibude dalších 8,6 procenta území.
 
"Je to nejdůležitější a klíčový dokument týkající se ochrany přírody na území celého parku. Je to zásadní zpráva nejen pro lesníky, biology, šumavské obce, ale i pro turisty, kteří na Šumavu jezdí," uvedl ředitel NP Šumava Jiří Mánek. Dodal, že park se chce po dobu platnosti plánu péče více zaměřit na pěší turisty.
 
Do roku 2020 například na Šumavě vznikne pět nových naučných stezek, jedna z nich bude zaměřena na místní zaniklé obce. "V následujících 15 letech se naše nabídka programů pro veřejnost rozroste o pětinu. V rámci podpory hipoturistiky vzniknou na území parku tři nové hipostezky. Do roku 2016 vzniknou tři nová návštěvnická střediska a výraznou měrou se zaměříme na osoby se zdravotním postižením," uvedl Mánek.
 
Plán péče v posledních třech letech parku chyběl. Jeho předchozí verze platila pro roky 2000 - 2010. Vedení NP Šumava, jehož ředitel byl tehdy František Krejčí, se na podobě nového plánu nedokázalo s Radou parku domluvit. "Tehdy se nepopisoval objektivně stav přírody a dokument nastavoval nepřijatelné cíle," řekl předseda Rady Národního parku Miloš Picek.
 
Plán péče obsahuje stanovení dlouhodobých i krátkodobých úkolů pro ochranu ekosystémů, rostlin a živočichů. Určuje formu péče o les nebo vzhled krajiny a formuje podmínky pro dopravu, turistiku a hospodaření na území parku. "Každý národní park na světě má svůj plán péče. Bez něj nemůže existovat. Zjednodušeně to znamená, že budeme mít přesný návod, jak pečovat o území, kde budeme mít jasně definované cíle, úkoly a budeme je mít odsouhlasené podle zákona," řekl Pechoušek.
 
zdroj: ČTK