Výstava kol, motocyklů a aut připomíná 95. výročí ČZ Strakonice

Více než dvě stovky historických jízdních kol a motocyklů značky ČZ a dvě desítky historických automobilů mohou dnes obdivovat návštěvníci výstavy připomínající 95. výročí založení firmy ČZ ve Strakonicích. Kromě prohlídky exponátů na zaměstnaneckém parkovišti mohou lidé navštívit i firemní muzeum a sledovat předváděcí jízdu přibližně stovky vybraných historických motocyklů na desetikilometrovém okruhu vedoucím přes město a okolní obce. ČTK to řekl mluvčí společnosti Jan Pěnkava.

Velkému zájmu návštěvníků se podle Pěnkavy těší vystavované historické skútry. "Často se uvádí, že konstruktéři z ČZ tímto svým počinem předběhli dobu zhruba o 40 let," řekl Pěnkava. Už tehdy měly podle něj tyto stroje elektrický startér, některé se vyráběly v užitkových verzích jako rikši používané často řemeslníky. Součástí doprovodného programu je autogramiáda závodních jezdců pořádaná při příležitosti vydání kalendáře Motokrosové legendy sedlčanské kotliny pro rok 2015 a křest knihy Katalog motocyklů ČZ.
 
Většina vystavovaných kol, motocyklů a automobilů patří soukromým majitelům, několik exponátů pochází z podnikového muzea. Raritou je silniční závodní motocykl ČZ z konce 60. let minulého století, na němž závodil tehdejší tovární jezdec ČZ a legenda silničních motocyklových závodů Bohumil Staša, dvacetinásobný mistr Československa.
 
Strojírenská společnost ČZ si v těchto dnech připomíná 95 let od svého vzniku. Motocykly značky ČZ patřily už v předválečném Československu k nejrozšířenějším jednostopým motorovým vozidlům. Později se spolu s konkurenčními jawami staly oblíbeným exportním artiklem socialistického průmyslu. Národní podnik České závody motocyklové byl počátkem 90. let přeměněn na akciovou společnost a zprivatizován kuponovou metodou.
 
K potřebné modernizaci jeho výrobního programu měla přispět italská Cagiva. Společná firma ČZ-Cagiva se však od svého vzniku potýkala s problémy, které vyústily v její likvidaci v roce 1998. Akciová společnost ČZ však přežila a dnes se soustředí zejména na produkci komponentů pro automobilový průmysl a výrobu řetězů, obráběcích strojů a vysokozdvižných vozíků.
 
zdroj: ČTK