Výstava dokumentuje pobyt malíře Jana Zrzavého ve Vodňanech

Obrazy, korespondence, fotografie a další zajímavosti s odkazem na pobyt Jana Zrzavého ve Vodňanech obsahuje výstava, která dnes začala v Alšově síni Městské galerie ve Vodňanech. Mnohé z exponátů výstavy s názvem Návrat malíře Jana Zrzavého do Vodňan nebyly dosud veřejně prezentovány. ČTK to řekla kurátorka výstavy Martina Hevlínová. 

Zrzavý žil ve Vodňanech v letech 1942 až 1956. "Ani přes velké úsilí se mu nepodařilo docílit prodloužení pronájmu bytu. Vodňany musel nerad a zklamaný opustit. Nyní je na nás, abychom mu umožnili návrat na místa, která měl tak rád," uvedla Havlínová. 
    
Během výstavy se lidé mohou seznámit také s návrhem pamětní desky od sochaře Richarda Rudovského. Deska v podobě busty s údaji o pobytu Zrzavého ve městě by měla být odlita z bronzu. Podle Havlínové by mohla být odhalena během příštího roku. Jednou z možností jejího umístění je dům U Čápů v centru města, kde žil Julius Zeyer. "Dům, v němž Zrzavý bydlel, je na okraji města. Z hlediska turistického ruchu by tam pamětní deska nebyla příliš vhodná," řekla Hevlínová. Cena zatím nebyla stanovena. 
    
Malíř byl podle kurátorky ve Vodňanech vnímán jako nepřehlédnutelná osobnost, zajímavá svým zevnějškem i chováním. Vyprávění několika zdejších přátel, se kterými se malíř stýkal pravidelně, budou návštěvníkům výstavy zprostředkována audioprojekcí. 
    
Odkaz Jana Zrzavého ve Vodňanech je podle Havlínové značný. Nejen ve vzpomínkách místních, ale také díky kresbám, které malíř nabízel vodňanským za služby - paspartování, rámování obrazů, během války i za potraviny. "I obrazy s takovým příběhem jsou součástí expozice. Výstavu obohacuje osobní korespondence, fotografie a další zajímavosti, které byli místní lidé ochotni zapůjčit," dodala kurátorka. Samostatnou část expozice tvoří díla profesionálních a amatérských umělců z Vodňanska, kteří se nechali osobností a uměním Jana Zrzavého oslovit. 
    
Výstava potrvá do 29. prosince. Je pokračováním dřívější tradice výstav Jana Zrzavého ve Vodňanech a prvním impulsem širšího projektu, jehož ideou je navrácení významné umělecké osobnosti do trvalého povědomí lidí ve městě. Dlouhodobější vizí je stálá expozice Zrzavého obrazů ve městě. 
    
Jan Zrzavý (1890 až 1977) byl český malíř, grafik, ilustrátor a scénograf, významná postava českého výtvarného umění, představitel avantgardy nastupující začátkem 20. století. 
 
zdroj: ČTK