Vodňany odmítly výstavbu závodu na dřevo za 4 miliardy Kč

Dřevozpracující závod rakouské společnosti Holzindustrie Schweighofer za bezmála čtyři miliardy korun ve Vodňanech na Strakonicku stát nebude. Rozhodli o tom městští zastupitelé. Respektovali tak názor lidí z květnového referenda, jehož výsledek však nebyl závazný. Dřevozpracující závod mohl jen v první fázi vytvořit pět stovek nových pracovních míst. ČTK o výsledku informoval místostarosta Pavel Janšta.

V referendu, které se konalo souběžně s květnovými volbami do Evropského parlamentu, se vyjádřilo přes 63 procent lidí proti výstavbě komplexu. Výsledek nebyl závazný, protože se referenda nezúčastnil dostatečný počet obyvatel města, a definitivně tak muselo rozhodnout dnešní zastupitelstvo.
 
"Pro výstavbu bylo pouze osm z přítomných 21 zastupitelů. Musím konstatovat, že ten výsledek dopadl podle očekávání. Bylo dopředu jasné, že většina zastupitelů je proti výstavbě závodu," řekl Janšta.
 
Rakouská firma si vybrala Vodňany ze strategických důvodů. Nový závod chtěl ve velkém zpracovávat jehličnaté kulatiny, která se nyní vyváží jen v surovém stavu. Ročně měl zpracovat až milion metrů krychlových dřeva, což je zhruba pětina veškerého českého vývozu. Projekt také podporovalo ministerstvo zemědělství.
 
Holzindustrie Schweighofer podle svých webových stránek provozuje dvě velké pily a dva navazující závody v Rumunsku. Zaměstnává tam 2500 lidí. Své produkty vyváží zhruba do 60 zemí, export tvoří 80 procent její produkce.
 
zdroj: ČTK