Vendulka (8) z Blatné: Do školy zatím nemůže, pro vysvědčení přišla

Čtyřčlennou rodinu zasáhla na konci roku 2016 smutná zpráva, lékaři jedné z dcer diagnostikovali rhabdomyosarkom – nádor měkkých tkání v oblasti malé pánve. Prvních 6 týdnů strávila Vendulka se svou mámou Vendulou v nemocnici, než se její zdravotní stav zlepšil a pustili je na chvíli domů. Nejhůře dívka nesla odloučení od své sestry Lucky (10).

„Náš život se změnil od základů. Přestali jsme plánovat, nikdy jsme nevěděli, co se může druhý den stát. Dojížděli jsme na pravidelné hospitalizace, kde Vendulce dávali série chemoterapií. Dodržovala nízkobakteriální stravu a úklid pomocí dezinfekčních přípravků byl na denním pořádku, nebezpečným se stal i kolektiv dětí například. To vše z důvodu oslabené imunity,“ popisuje život s léčbou paní Vendula. 

Vendulka měla v květnu 2017 poslední vysokodávkovou chemoterapii, na magnetické rezonanci bylo zjištěno residuum, které bylo při operaci vyloučeno. „Stal se "zázrak", dle léčebného protokolu měla podstoupit ozařování, ale lékaři se rozhodli protokol porušit a od ozařování opustit. Měli jsme z toho obrovskou radost! Poté měla rok udržovací fázi léčby, jezdili jsme jednou týdně do pražské nemocnice na chemoterapii a zároveň ji kromě nitrožilního podání užívala i v tabletkách. Způsob léčby museli lékaři opět změnit a došlo i na ozařování, zdravotní stav Vendulky se jim nezdál. Po chemoterapii a ozařování má bohužel trvalé následky - nemocné ledviny, na které musí brát trvale léky,“ vysvětluje paní Vendula. 

Poslední dva roky pomáhají rodině také Dobří andělé prostřednictvím nadace Dobrý anděl. Pravidelná finanční podpora rodině umožňuje hradit výdaje s léčbou i pokles příjmu domácnosti, který je způsoben přerušením zaměstnání paní Venduly. „Díky Dobrým andělům můžeme Vendulce dopřát spoustu věcí. Její léčba již je ukončená, stále ji však trápí nemocné ledviny a oslabená imunita a některé potraviny má i nadále zakázané. Do školy zatím nemůže, má domácí vzdělání, které zajišťuji já. Bude to tak i další školní rok. Pro vysvědčení jsme se vypravily ale osobně,“ vypráví paní Vendula a pokračuje: „Chodíme na kontroly a jsme sledováni na nefrologii. Nyní nás čekají vyšetření, kvůli růstu, jelikož přestala růst. Pořád drží nízkobakteriální dietu. Trápí jí ekzém, musí používat speciální mýdlo a krém a dodržovat přísný pitný režim. I s tím nám pomáhají příspěvky.“

Pomáhejte rodinám ze Strakonicka či celé České republiky

Je to jednoduché stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz a začít přispívat. Nadace Dobrý anděl odevzdá vaše příspěvky do posledního haléře. Navíc jako Dobrý anděl uvidíte přesně, komu pomáháte.