Ve strakonickém muzeu začala výstava dud

Vzácné exempláře dud z různých koutů světa jsou ode dneška k vidění v Muzeu středního Pootaví ve Strakonicích. Mezi vystavenými exponáty jsou například řecké dudy, které se vyráběli z olivového dřeva a kozí kůže. Nechybí ani hudební nástroje z Irska a Velké Británie, nejrůznější součástky nebo výtvarná díla, na nichž jsou znázorněni dudáci. Ti se v těchto dnech sjíždějí do Strakonic na 21. ročník dudáckého festivalu, který začne ve čtvrtek. 

"Některé z dud, které jsou zde vystavené, jsou z poměrně vzdálených destinací. Jsou tady třeba zachovalé bulharské dudy, švédské, ale také marijské z Uralu nebo třeba řecké dechové. Ty jsou zajímavé tím, že na jejich výrobu se používalo olivové dřevo a kůže z koz, které sloužily jako obětní dar v chrámu. Zabíjely se dvakrát ročně - na Velikonoce a na Nebevzetí Panny Marie," řekla ČTK členka Prácheňského folklorního souboru a knihovnice muzea Ludmila Vilánková. 
    
Strakonické muzeum má největší sbírku dud a předmětů vztahujících se k dudáctví v Česku. Obsahuje na 40 kompletních dud, přes 100 různých samostatných součástek tohoto nástroje, několik desítek dalších hudebních nástrojů mnohdy souvisejících s vývojem dud, přes 1800 různých předmětů vztahujících se k tématice dudáctví a více než 2500 vyobrazení v samostatné ikonografické dokumentaci. Na výstavě, která v kapitulní síni hradu potrvá do 14. září, uvidí návštěvníci výběr toho nejlepšího, včetně opony nedávno znovuobjevené na půdě muzea. 
    
Milovníci folkloru, zvláště hudby, by měli do Strakonic přijet od čtvrtka do neděle. Program 21. mezinárodního dudáckého festivalu tam začne 21. srpna ve 20:30 průvodem účastníků městem na nádvoří strakonického hradu, kde bude tradiční dudácké kasací a představí se jednotlivé soubory. V dalších třech dnech se mohou diváci zúčastnit 24 programů. Součástí festivalu bude i Evropské setkání výrobců dud.
 
zdroj: ČTK