Ve Strakonicích popadesáté chystají loutkářskou přehlídku

Ve Strakonicích popadesáté chystají loutkářskou přehlídku. Od 26. do 28. března se jí zúčastní desítka profesionálních i amatérských souborů, sehrají 12 inscenací. Nejlepší s nadějí na postup na Loutkářskou Chrudim. Malým i velkým návštěvníkům nabídnou loutkoherci především klasické pohádky v podání marionet, řekla dnes ČTK Dana Skoupilová z pořádajícího Městského kulturního střediska. 

"Slavnostní zahájení ve čtvrtek vpodvečer jsme tentokrát svěřili domácímu souboru Radost, který slaví 65. výročí existence. Uvede inscenaci Pták Ohnivák a liška Ryška," uvedla Skoupilová. K výročí chystá soubor výstavu, která začne v Maltézském sále na hradě i v kulturním zařízení U Mravenčí skály už 15. března. Návštěvníci si tam budou moci mimo jiné prohlédnout výseče z inscenací, které domácí soubor nastudoval. 
    
Předskokany slavnostního zahájení budou profesionální soubory. Dopoledne České loutkové divadlo Praha zahraje Červenou Karkulku a Perníkovou chaloupku. Tentýž den pak přijede do Strakonic i Kejklířské divadlo Hosín z Českobudějovicka a nabídne Velkou cirkusovou pohádku Vojty Vrtka. "Vrtek se rozhodl spojit svoji lásku k loutkovému divadlu s dlouholetým vztahem k romantice starých dobových cirkusů. Příběh je proto plný žongléřských, artistických a kouzelnických technik a dovedností," upozornila Skoupilová. 
    
V pátek ráno je na programu představení O zvědavém slůněti v podání Studia dell Arte České Budějovice a Dřevěný cirkus z dílny Mezinárodního loutkového souboru Karromato ze Soběslavi. 
    
Soutěžní část pak v pátek večer zahájí opět domácí soubor, tentokrát s premiérou inscenace Rozum a štěstí. O doporučení na Loutkářskou Chrudim se utká se Spolkem loutkářů Vozichet, který přijede s Černým mstitelem na bílé klisně, loutkovým souborem Nitka Písek, jenž uvede Budulínka Mandelinku, Spolkem třeboňského loutkového divadla, který si vybral na přehlídku příběh O třech prasátkách a Přáteli MŠ Lidická Strakonice, kteří předvedou pohádku Dlouhý, Široký a Bystrozraký. O závěr se postará malá scéna MKC Hořovice s Princem Bajajou. 
    
Místní Loutková scéna Radost Strakonice, která sdružuje zhruba dvacítku členů, pro tuto divadelní sezonu připravil 13 představení. Jako každý rok pak jednu premiéru. Hlavní repertoár tvoří marionetové hry. 
    
Cílem strakonické přehlídky je zachování loutkářské tradice v rodném městě Josefa Skupy. Přehlídku každoročně navštíví na 1500 diváků. 
 
zdroj: ČTK