V mateřských školách v Č. Budějovicích chybí 190 míst

V mateřských školách v Českých Budějovicích bude chybět v příštím školním roce 190 míst. Rodiče v březnu podali 1431 přihlášek na 860 volných míst. Po odečtení duplicitních přihlášek a dětí bez trvalého pobytu ve městě se podle primátorova náměstka Petra Podholy (ČSSD) fakticky nedostane na 190 dětí. Zhruba 240 dětí má odklad povinné školní docházky, a blokují tak místa ve školkách. 

"Největší zájem jsme při zápisu zaznamenali o Mateřskou školu Vrchlického nábřeží, kde bylo podáno přes 230 žádostí. U duplicitních žádostí se rekordmany stali rodiče, kteří podali přihlášku pro jediné dítě do 11 mateřských školek," řekl dnes Podhola novinářům. 
    
Pro příští školní rok 2014 až 2015 by se mělo v 21 školkách, které zřizuje město, uvolnit 860 volných míst. Na základě předběžných dat se podaří umístit všechny pětileté děti, většinu čtyřletých a tříletých dětí, kterým budou tři roky do 1. září. "Zatím se nepodařilo umístit 292 dětí s trvalým bydlištěm ve městě, je ale nutné poznamenat, že z tohoto počtu by okolo stovky nastupovalo do mateřské školy až v květnu a červnu 2015, to znamená na samém konci školního roku. Fakticky neumístěných dětí bude kolem 190," vypočítal náměstek. 
    
Zápis podle něj ovlivnil vyšší počet odkladů školní docházky. V minulém školním roce o rok déle zůstalo v mateřských školách 190 dětí, letos do základních škol v šesti letech nenastoupí 240 dětí, snižují tak volnou kapacitu. 
   
V mateřských školách, které radnice zřizuje, je 3115 míst, od roku 2010 vzniklo 291 nových. Ve městě je asi 30 soukromých, většinou miniškolek, kde je asi 300 dalších míst. Na rozdíl od městských přijímají i děti dvouleté. Město ale na dvouleté děti nedostane státní podporu na mzdy pedagogů, což je podle Podholy významná chyba. Ze svého rozpočtu, jako jedno z mála měst, financuje jesle, kde je 122 míst, o 47 více než před čtyřmi lety. 
    
Problémem podle něj je, že v okolních satelitech nebudují občanskou vybavenost a rodiče se snaží oklikou dostat děti do českobudějovických školek, trvalé bydliště dětem napíšou třeba u příbuzných. 
 
zdroj: ČTK