Strakonická ČZ v pololetí hospodařila s mírným ziskem

Strakonická strojírenská firma ČZ hospodařila v pololetí se ziskem díky zvýšení produktivity práce. Prodej výrobků jak v tuzemsku, tak v zahraničí mírně klesl. Dosáhla tržeb 931 milionů korun, na kterých se export podílel 60 procenty. ČTK to řekl mluvčí společnosti Jan Pěnkava. Mzdy se meziročně zvýšily o 3,4 procenta. Loni společnost zaměstnávala 1025 lidí s průměrnou mzdou 21.184 Kč. 

Méně se vyváželo do Ruska, Mexika, Francie, USA a na Slovensko, naopak se zvýšil export do Itálie, Turecka, Běloruska, Číny, Finska a Lotyšska. 
    
"K významným dodávkám v pololetí patřila třeba forma na vysokotlaké lití odlitků ze slitin hliníku určená pro výrobu komponentu pro automobilový průmysl pro lounskou firmu Aisan. Obdobnou formu dodala divize Nástrojárna písecké firmě Aisin," uvedl Pěnkava. V divizi Auto byla zahájena výroba opracovaných odlitků ventilového víka 6V pro šestiválcové motory traktorů John Deere. Sériová výroba 4000 odlitků měsíčně by měla začít od ledna 2014. 
    
Společnost své služby prezentovala na veletrzích v Lipsku i na mezinárodním strojírenském veletrhu v Hannoveru. 
    
Loni ČZ zvýšila vývoz do Ruska o 38 procent. Vyvezla tam zboží za zhruba 316 milionů korun. Celkový export se na tržbách 1,385 miliardy korun podílel 60 procenty. Jedním z největších zákazníků ČZ je stále světový výrobce zemědělské techniky John Deere. V roce 2012 podnik investoval přes 100 milionů korun. 
    
ČZ je jedním z největších strojírenských podniků na jihu Čech. Historie firmy sahá do roku 1919, kdy se v tehdejší Jihočeské zbrojovce vyráběly zbraně. O deset let později se výroba rozrostla o jízdní kola, v roce 1932 byla zahájena sériová výroba motorových kol a o tři roky později se objevily na trhu první strakonické motocykly. Tím začala slavná éra motocyklové produkce pod značkou ČZ. Výrobní aktivity se pak rozrostly i o výrobu řetězů a obráběcích strojů. Po válce byla továrna znárodněna a ukončena zbrojní výroba. Po privatizaci v roce 1993 se prohlubuje orientace výroby na potřeby automobilového průmyslu. 
 
zdroj: ČTK