Strakonice mají po 16 letech jiného starostu, město vede Hrdlička

Strakonice povede v následujících letech starosta Břetislav Hrdlička. Lídra vítězného uskupení Strakonická Veřejnost na ustavujícím zasedání zvolilo 13 zastupitelů. Hrdlička vystřídá ve funkci Pavla Vondryse, který město vedl jako starosta 16 let a nyní skončil s Jihočechy 2012 v opozici. Strakonická Veřejnost uzavřela koalici s ODS, ANO a Volbou pro město (VPM). 

"Jednou z našich priorit bude zvýšení zaměstnanosti ve městě," řekl ČTK Hrdlička. Strakonicko je v tomto směru jednou z nejhorších oblastí v regionu. Podíl nezaměstnaných v okrese v září činil 6,7 procenta. Horší bilanci evidovaly pracovní úřady jen na Českokrumlovsku a Táborsku. 
    
Hrdlička dodal, že nové vedení hodlá vycházet z auditů hospodaření, které si nechá vypracovat. "Na jejich základě uvidíme, jak budeme postupovat dál. Je zde spousta projektů, které ještě nejsou hotové a pokusíme se je dokončit," uvedl nový starosta. Město zatím nepočítá s žádnou mimořádnou investicí na nový projekt. Vše bude vycházet až ze zprávy o stavu hospodaření. "Nám jde hlavně o to, aby se tu lidé měli dobře a byli spokojeni," řekl Hrdlička. 
    
Nově vzniklá koalice má 12 zastupitelů z 21. Strakonická veřejnost obsadila i posty místostarostů, těmi se stali Milan Jungvirt a Helena Brejchová. Vítěz obecních voleb také drží většinu v radě, kde obsadil čtyři ze sedmi křesel. Zbylá tři místa si mezi sebou rozdělili zástupci ODS, ANO a VPM. 
    
Strakonická veřejnost vyhrála volby s téměř 29 procenty, což jí zajistilo sedm zastupitelů. Druzí skončili Jihočeši 2012 se třemi místy. ANO a ODS získali po dvou zastupitelích, stejný počet mají také opoziční ČSSD, KSČM a TOP 09. Volbě pro město zajistil výsledek jedno křeslo. 
 
zdroj: ČTK