Senátorem za Strakonicko chce být třeba Vlček, Mánek, Kratochvíle

Zakladatel firmy na funkční oblečení, ředitel píseckého hřebčince nebo bývalý šéf šumavského národního parku jsou mezi kandidáty pro podzimní volby do Senátu ve strakonickém obvodě. Pozici tu bude obhajovat i současný člen horní komory Miroslav Krejča. Před šesti lety se prosadil jako kandidát ČSSD, nyní bude zastupovat stranu Republika. Senátní volby se konají zároveň s komunálními 10. a 11. října. 

Sociální demokraté vybrali jako kandidáta ředitele píseckého hřebčince Karla Kratochvíle. V minulosti působil šest let jako poslanec, když se v dolní komoře věnoval především problematice spojenou se zemědělstvím. 
    
ODS vsadila na bývalého ředitele šumavského parku Jiřího Mánka, jenž byl z funkce odvolán na konci dubna. "Témata, kterým se chci věnovat, se odvíjejí od mé životní praxe. Patří mezi ně ochrana přírody, podpora zemědělců, sportu, podnikání, získávání evropských dotací, pomoc handicapovaným, schopnost jednat a domluvit se s jednotlivými obcemi a kvalitní propagace regionu," uvedl Mánek. 
    
Hnutí ANO bude zastupovat zakladatel firmy Moira Mario Vlček. Jeho společnost vyrábí oblečení určené především pro sport. Dalším kandidátem bude dětský lékař Martin Gregora za TOP 09. Byl tři roky poslancem. Do dolní komory se v roce 2010 dostal díky preferenčním hlasům. Vynesly ho na druhé místo v regionu, přestože byl na kandidátní listině až dvacátý. 
    
KSČM postaví do boje o senátorský mandát krajskou zastupitelku Vítězslavu Baborovou. Na podzim roku 2012 se stala krajskou radní pro školství, ale vzhledem k protestům proti tomu, aby tento resort vedl komunista, nakonec rezignovala. 
    
O svém kandidátovi na senátora se zatím nevyjádřilo KDU-ČSL a Úsvit. "Jméno definitivně potvrdíme až v následujících dnech," řekla ČTK tajemnice jihočeské KDU-ČSL Jana Zasadilová. Podle informací ČTK by měl být kandidátem ředitel prachatického hospice Robert Huneš. Zástupce KDU-ČSL hodlá podporovat i Strana zelených. Vlastního kandidáta do senátních voleb stavět nehodlá.
 
zdroj: ČTK