Právě se nacházíte:

Probuďte zahradu po zimě

Chcete mít na zahradě krásný zelený trávník? Pak se vám vyplatí nepodcenit přípravu zahrady na novou sezónu. Zdravého zeleného trávníku dosáhnete vhodnou péčí a také správným načasováním jednotlivých prací. Není to žádná věda, stačí se jen držet několika dobrých rad a správně využít zahradní pomocníky a techniku. Rady, jak na přípravu zahrady a zahradní techniky po zimě, přináší Petr Tichý, specialista ze společnosti HECHT.

Připravte sekačku

Sekačka na trávu si před prvním použitím zaslouží vaši pozornost. Zkontrolujte především ostrost nožů, vyměňte svíčky a doplňte, případně vyměňte, provozní kapaliny. „Pozor zejména u benzínových sekaček, které mimo sezónu nepoužíváte. U nich je nutné vypustit starý benzín a před prvním použitím doplnit benzín nový. Moderní paliva totiž obsahují biologické složky, které jsou nestabilní, vážou na sebe vodu, gelovatí, a ucpávají pak palivový systém. Pokud necháte v sekačce stát benzín několik měsíců, může se na jaře stát, že biologické složky reagující se vzdušnou vlhkostí úplně ucpou karburátor a bude nutné jej složitě mechanicky vyčistit,“ doporučuje Petr Tichý, specialista firmy HECHT.

Nespěchejte

S prvními pracemi na zahradě nespěchejte a počkejte, až teploty opravdu vystoupají výrazněji nad nulu, a půda tedy bude mít šanci rozmrznout. Kdybyste se snažili vše uspěchat, můžete pak zejména trávníku nenapravitelně uškodit.

Začátek vegetačního období je také ideální pro úpravu nerovností terénu, které brání dokonalému vzhledu zahrady, ale také její snadné údržbě. Vhodné je tak začít s výplní jednotlivých prohlubní a nerovností půdou, která by měla mít podobnou kvalitu jako půda stávající. Toto období je i vhodnou příležitostí k dalším potřebným terénním úpravám.

První sekání trávy po zimě

První jarní sekání by mělo být důkladné a trávník by měl mít začátkem jara délku zhruba 3 cm. „Pokud jste váš trávník dostatečně zkrátili již na podzim, je to v pořádku. Pokud ne, pak jej posekejte zhruba na tuto délku hned s příchodem jara. Výhodou je, že na moderních sekačkách si můžete délku trávníku pohodlně a snadno nastavit,“ radí Petr Tichý.

Trávník provzdušněte a zasejte novou trávu

Pokud chcete, aby byl váš trávník zdravý, pak potřebuje mít mimo jiné také dostatečný přísun vzduchu, vláhy a živin. V průběhu roku se na půdě vytváří neprostupná krusta ze zhutnělých zbytků tlejících rostlin. Tato bariéra pak znemožňuje půdě i trávníku přijímat kyslík, vláhu a živiny. Vertikutátor, neboli provzdušňovač, tuto krustu prořeže, uvolní a vyčeše mechy a některé plevele. Zároveň prořeže travní výhonky a trávník bude houstnout. Na menší plochy trávníku pak můžete použít obyčejné železné hrábě. Provzdušněná půda je poté vhodným místem, kde mohou bez problému vyrůstat nová stébla trávy.

Vyskytují-li se na trávníku holá místa, zasejte na nich travní směs. „Postup je jednoduchý. Půdu nejprve lehce prohrábněte a smíchejte ji s pískem. Pak teprve proveďte výsev a půdu uválejte nejlépe travním válcem. Poté tato místa vydatně zalijte. Pokud budete provádět výsev na větším prostoru, pomůže vám s pohodlným a rovnoměrným výsevem sypací vozík,“ doporučuje Petr Tichý, specialista firmy HECHT. Pamatujte ale, že na první setí by měla teplota půdy dosahovat alespoň 8 °C.

S péčí o zahradu vám pomohou spolehliví pomocníci:

Tříkolová benzínová sekačka s pojezdem HECHT 5483

Motorová tříkolová sekačka s pojezdem pro snadné sečení okolo překážek je nadstandardně vybavený stroj, který uspokojí většinu uživatelů. Zásadní odlišností od běžných sekaček je tříkolové provedení, které umožnilo uložit přední kolo do pohyblivého čepu. Kolo je možné zafixovat v pevné poloze, nebo jej uvolnit tak, aby kopírovalo směr jízdy. Těžiště sekačky je položeno nízko, těsně před zadními koly, a proto je prakticky nemožné tříkolovou sekačku při použití na zahradě převrhnout. Stabilita je plně srovnatelná se čtyřkolovými sekačkami. Další výhodou tohoto provedení je, že v kterémkoli okamžiku mají všechna 3 kola kontakt se zemí. Hmotnost sekačky je tak neustále rovnoměrně rozložena a šasi je tak v porovnání se čtyřkolovými sekačkami o poznání méně namáháno, což samozřejmě pozitivně ovlivní životnost celé sekačky. Elektrický start, motor 135 cm3. Záběr 460 mm. Hmotnost 41,1 kg. K dostání za 8 790 Kč na Hecht.cz .  

Elektrický provzdušňovač trávníků Hecht 1848 2in1

Elektrický provzdušňovač Hecht 1848 2in1 s příkonem 1800 W má pracovní záběr 40 cm a váš trávník pohodlně zbaví přebytečných nánosů staré trávy, mechu a listí. Provzdušňovač je vybaven 20 ocelovými noži a válcem s ocelovými drátky. Jeho celková hmotnost je 13 kg a disponuje sběrným košem o kapacitě 55 l. Ideální je na údržbu trávníku do 1200 m2. K dostání za 2990 Kč na Hecht.cz .

Ruční zahradní válec Hecht 501

Zahradní válec Hecht 501 je vhodným pomocníkem při válcování zeminy po zasetí trávy či na úpravu nerovností na zahradě. Je vybaven lištou na stírání nečistot a lze jej plnit pískem nebo vodou. Průměr válce je 32 cm a jeho celková výška s rukojetí je 107 cm. Válec má také pevnou ocelovou konstrukci a povrch upravený práškovou barvou. Hmotnost při naplnění je 50 kg s tolerancí 20 %. K dostání za 1199 Kč na Hecht.cz .

Nastavitelné kovové hrábě Hecht R4

Kovové nastavitelné „švédské hrábě“ jsou vhodné pro údržbu trávníků, vyhrabávání listí, zbytků trávy, mechů apod. Šířka záběru je snadno nastavitelná s rychlou aretací zámku v libovolné poloze. K dostání za 169 Kč na Hecht.cz .