Premiér: S odbytem obilí z nadprůměrné úrody nebude problém

Premiér Rusnok se nebojí o odbyt obilí a řepky z letošní nadprůměrné úrody. Výkupní ceny obilí vláda sice ovlivnit nemůže, ale podmínky pro život na venkově ano, řekl na Národních dožínkách v Českých Budějovicích. Připomněl, že za poslední roky se do rozvoje venkova investovalo přes deset miliard korun. Ani v nastávajícím programovacím období nebudou dotace v této oblasti nižší. Uvedl, že vláda se teď ještě více zaměří na podporu kvalitních domácích potravin. 

"Výnosy byly nadprůměrné a určitě to pomůže nám všem. To, co můžeme ovlivnit jako vláda ČR jsou podmínky, za kterých hospodaříte. Podstatné je, abychom na venkově zajistili takové podmínky pro život a pro vaši práci, které budou znamenat, že lidé na venkově budou rádi žít," uvedl premiér na dožínkách, kterými dnes třetím dnem pokračuje agrosalon Země živitelka. 
    
Podle aktuálních údajů ministerstva zemědělství bude letošní úroda určitě lepší, než předpokládal v půlce srpna zveřejněný druhý letošní odhad Českého statistického úřadu (ČSÚ). U obilí je hektarový výnos zatím zhruba o pětinu vyšší, úroda řepky bude nejspíš největší v historii. 
    
"Samozřejmě, že když je nižší nabídka, ceny mírně klesají, a na druhou stranu ne všude je dobrá úroda jako u nás. Podívejme se do vzdálenější ciziny, Blízký východ, severní Afrika potřebují importovat obrovské množství obilí, jinak tam ty lidi budou mít hlad. Nebojím se o odbyt českého obilí. Pokud jde o řepku, tak ta je skutečně letos mimořádně úrodná, ale olej je potřeba pořád," řekl Rusnok novinářům. 
    
Vláda se chce podle něj zaměřit více na podporu kvalitních českých potravin. Připomněl, že Česká republika je součástí EU a musí se řídit pravidly společné evropské zemědělské politiky, nicméně má stále dost nástrojů. "Myslím, že je dnes už správně využíváme a jde o to, aby to nebyla nějaká kampaň, ale trvalá snaha o to vymýtit všechny, kteří se snaží nepoctivým způsobem zbohatnout na tom základním, co každý z nás potřebuje, to je na potravinách," zdůraznil. Stát také bude podporovat všechny marketingové aktivity typu Klasa, regionální potraviny a farmářské trhy. 
 
zdroj: ČTK