Peníze z evropských fondů by měly mířit do rozvoje infrastruktury

Peníze z evropských fondů by měly více směřovat do rozvoje infrastruktury a velkých projektů. Myslí si to Martin Vysoký, starosta Řepic na Strakonicku, které se staly Vesnicí roku 2012. Podle ministra financí Andrej Babiš (ANO), který se dnešní úvodní předvolební debaty České televize rovněž zúčastnil, by efektivní čerpání dotací pomohlo nejen většímu rozvoji státu, ale také by výrazně prospělo samotným obcím. 

Průzkum agentury Median pro Českou televize ukázal, že lidé od starostů nejvíc vyžadují právě investice do modernizace infrastruktury a dopravy. To je prioritou pro 30 procent dotázaných. Získat ale peníze z evropských fondů je složitý proces, který komplikuje přebujelá státní byrokracie. Podle starosty Vysokého se menší projekty s využitím evropských dotací nevyplatí, protože jejich administrace je neúměrně nákladná. 
    
Jiří Fuchs, předseda představenstva společnosti Cyrrus Advisory, která se zaměřuje na investice na kapitálovém trhu, se domnívá, že systém evropských dotací je obecně komplikovaný. "Musíte projít martyriem získání dotace, trefit se do výzvy a stejně mohou přijít komplikace," řekl Fuchs. 
    
Jihočeské obce patřily v končícím volebním období mezi nejúspěšnější v získávání investičních dotací. S výjimkou roku 2013 se vždy řadily mezi regiony s nejvyšším profitem v této oblasti. Nejzdařilejší byl v tomto ohledu rok 2010, kdy na jednoho obyvatele připadal zisk investiční dotace 3337 korun. 
 
zdroj: ČTK