NP Šumava chce letos investovat do projektů až 400 mil. Kč

Šumavský národní park chce letos investovat do rozvoje zhruba 400 milionů korun. Je to nejvíce v historii. Vzniknou tak například zoologická střediska v Kvildě a v Srní nebo část cyklistické magistrály vedoucí z Hůrky na Skelnou. Další peníze zamíří na rekonstrukci informačních středisek ve Stožci, Rokytě a Kašperských Horách. Novinářům to dnes řekli zástupci vedení parku. 

"Na většinu projektů budeme mít desetiprocentní spoluúčast a zbytek budou tvořit dotace. V žádostech o ně jsme celkem úspěšní," řekl náměstek ředitele NP Šumava Jiří Kvapil. 
    
Zhruba 150 milionů korun z investic půjde na výstavbu dvou zoologických center. Jedno vzniká na Kvildě a bude věnováno životu jelenů. V Srní zase budou moci návštěvníci pozorovat vlky. Oba projekty by měly být dokončeny v roce 2015. 
    
Park chce letos také zahájit demolici bývalých objektů pohraniční stráže v Borových Ladech a na Stožci. Už loni nechal zbourat tento objekt v Kvildě. "Myslíme si, že tento krok výrazně prospěl intravilánu Kvildy," uvedl ředitel šumavského parku Jiří Mánek. 
    
"V současnosti máme připravené projekty za 750 milionů korun. Je jasné, že ne všechny hned realizujeme. Ale jakmile se objeví nějaký vhodný dotační program, můžeme do něj ihned některý z projektů podat. Jde nám o to, abychom v žádostech uspěli i v budoucnu," řekl Kvapil. 
    
Šumavský park nejvíce využívá granty ze Státního fondu životního prostředí a chystá se zaměřit ještě na jiný možný zdroj. "Loni se nám už podařilo prorazit na ministerstvo zemědělství a jejich intervenční fond. Zatím jsme začali menšími akcemi, ale víme dobře, že do budoucna bude nabízet relativně hodně peněz," řekl Kvapil. 
 
zdroj: ČTK