Některá větší jihočeská města už našla své vládní koalice

Některá větší města Jihočeského kraje už znají podoby vládních koalic. Vyplynulo to z jednání, které nejsilnější subjekty komunálních voleb vedly. Vítězná strana zatím zůstala v opozici jen v Písku, kde proti vítězné ČSSD vytvořily blok jiné subjekty. Nejasná situace zatím zůstává v Českých Budějovicích a Jindřichově Hradci.

Ve Strakonicích se dohodli na podobě koalice už před týdnem. Město v následujícím období povede uskupení vítězné Strakonické Veřejnosti, ODS, ANO a Volby pro město (VPM). Starostou by se měl stát lídr Strakonické Veřejnosti Břetislav Hrdlička. Nová koalice má 12 zastupitelů z 21. Starosta Pavel Vondrys, jenž vedl město 16 let a nyní byl lídrem Jihočechů 2012, zůstane v opozici.
 
V Prachaticích bude vládnout koalice vítězných Nezávislých s ČSSD a s ANO. Koaliční smlouvu podepíšou v pondělí, řekl ČTK lídr Nezávislých a starosta Martin Malý. Koalice získá v jedenadvacetičlenném zastupitelstvu 13 křesel. Starosta bude pokračovat v práci v čele města.
 
Blízko definitivní podobě v koalici jsou už v Táboře. Čekají však ještě na rozhodnutí ANO. Na spolupráci se zatím dohodli vítězný Tábor 2020, ČSSD a Jinak! Tuto koalici by mohlo ještě rozšířit ANO. Pokud by však nakonec zůstalo v opozici, tři zmíněné subjekty mají 15 zastupitelů z 27. Starostou by měl i nadále být Jiří Fišer.
 
V Českých Budějovicích by se o konečné podobě koalice mohlo rozhodnout dnes v noci. Pro lídra vítězného hnutí ANO Jiřího Svobodu je prioritní, aby si uchovala podobu vládní koalice. Podle něj by po pěti křeslech v radě měly získat ANO a ČSSD a jedno lidovci. ČSSD, která původně požadovala většinu v radě, tedy šest křesel, bude chtít za její ztrátu post primátora pro Miroslava Jocha. Podle předsedy městské ČSSD Jiřího Trachty sociální demokraté o jiné koalici zatím nejednají. "Občané pro Budějovice nejsou pro nás přijatelní, primátor a lídr Juraj Thoma by se měl kvůli policejnímu obvinění vzdát veřejné činnosti," řekl Trachta ČTK.
 
Koaliční smlouvu v Písku podepsalo šest subjektů - Jihočeši 2012, TOP 09, ANO, Písecký patrioti, Volba pro město a ODS. Vítězná ČSSD tak definitivně zůstane v opozici. Koalice bude mít v zastupitelstvu 15 členů z 27 a starostkou se stane jednička Jihočechů 2012 Eva Vanžurová.
 
Koaliční jednání se komplikují v Českém Krumlově. Vítězná ČSSD chtěla vládnout spolu s ANO, lidovci a ODS. Lidovci však požadují, aby fungovala ve stávajícím čtyřčlenném svazku tedy ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a SNK. Dnes večer bude ČSSD jednat znovu s ANO a ODS. S těmi by však ve třiadvacetičlenném zastupitelstvu získala jen 11 hlasů. Do zastupitelstva se dostalo osm subjektů. ČSSD drží pět mandátů, komunisté, ODS, ANO a KDU-ČSL získali po třech mandátech. SNK Město pro všechny, Nezávislí a zelení, TOP-09 pak po dvou mandátech.
 
Podmínky, za nichž by vznikla koalice, stále hledají v Jindřichově Hradci. Tam suverénně zvítězila ČSSD, které chybí k většině v zastupitelstvu jedno křeslo.
 
zdroj: ČTK