Na Zadově se po srážce s jiným lyžařem těžce zranila mladá dívka

Na sjezdovkách v Jihočeském kraji našly o víkendu vyžití tisíce lyžařů. Vzhledem k teplotám, které se už déle drží nad nulou, na ně čekal těžší technický sníh, ale podmínky pro lyžování byly podle správců jednotlivých areálů hlavně dopoledne dobré. Na Zadově se po srážce s jiným lyžařem těžce zranila patnáctiletá lyžařka. 

"Zatímco druhý z lyžařů po srážce vyvázl bez zranění, dívka utrpěla pravděpodobně zlomeninu v oblasti stehna," sdělil zasahující člen Horské služby Ondřej Zeman. Úraz se stal kolem 14:00. Oba lyžaři měli naštěstí ochrannou přilbu. Zraněnou lyžařku dopravil vrtulník záchranné služby do českobudějovické nemocnice. 
    
Podle náčelníka šumavské Horské služby Michala Janďury je dnešní úraz už druhým v této sezoně v jihočeských lyžařských areálech. "Na Štědrý den jsme zasahovali na Lipně v Kramolíně, kde si nizozemská lyžařka rovněž zlomila stehenní kost," řekl ČTK Janďura. 
    
V největším skiareálu na Lipně měli lyžaři k dispozici pět sjezdovek s 5,5 kilometru otevřených běžeckých tratí. V areálu jezdí tři lanové dráhy a tři pojízdné koberce ve Foxparku kapitána Lipánka. "Během víkendu se na sjezdovkách vystřídalo kolem 3000 lyžařů. Kapacita areálu je kolem 4500 osob, ještě máme rezervu," řekl ČTK mluvčí areálu Jiří Falout. 
    
Na Silvestra se děti mohou ve Foxparku zúčastnit od 10:00 do 14:00 soutěží a výroby masek. Na Nový rok se mohou lidé už podruhé vydat na novoroční výstup na Stezku korunami stromů v těsné blízkosti lyžařského areálu. "Očekáváme stejně jako loni kolem 1500 návštěvníků," řekl Falout. 
    
Někteří lyžaři využili také skiareály na rakouské straně Šumavy. Na Hochfichtu je v provozu 11,5 kilometru sjezdovek, ve středisku Sternstein měří sjezdovky 3,3 kilometru. Na svazích leží 50 až 70 centimetrů sněhu. Běžkaři mají upraveno kolem 75 kilometrů stop. 
    
Na Zadově o víkendu lyžovalo 1500 lyžařů. Mnozí z nich využili skibusů z Vimperka, Písku, Strakonic, Českých Budějovic, Prachatic a Příbrami. Na zadovských sjezdovkách leží kolem 30 centimetrů technického sněhu, v provozu je lanová dráha na sjezdovce Kobyla i areál U Horejšů. Běžkaři měli k dispozici asi tříkilometrovou upravenou trasu ze Zadova na Pláně. Na Silvestra je připraveno tradiční večerní lyžování od 18:00. 
    
Téměř 1400 lidí lyžovalo o víkendu na třech sjezdovkách na Kvildě, na kterých je v průměru 30 centimetrů sněhu. V provozu byly všechny vleky, lyžařská škola i půjčovna lyžařského vybavení. V okolí Kvildy mohli podle správce Richarda Jirouše lyžaři využít i přibližně 50 kilometrů upravených běžeckých tratí. 
 
zdroj: ČTK