Na jihu Čech zbývají sklidit tři procenta obilovin

Na jihu Čech zbývá už jen ve vyšších polohách sklidit poslední hektary obilovin. Žně přerušil déšť. Pokud podle předpovědi ustane, bude před začátkem školního roku v kraji sklizeno. Stoprocentně je pod střechou ozimý ječmene a řepka. U řepky je hlášen průměrný výnos 3,23 tuny z hektaru, to je o 13 procent více než loni, stejně tak u ozimé pšenice. O dvě procenta vyšší úrodu v přepočtu na hektar zemědělci zaznamenali u ozimého ječmene. Vyplývá to z údajů krajské agrární komory. 

"Nadprůměrné léto nám sice ušetřilo náklady na dosoušení obilovin, ale zemědělci si zase stěžují, že zbytečně vedlo k zasychání ještě nezralého zrna a z toho důvodu je nižší objemová hmotnost úrody," řekla ČTK ředitelka krajské komory Hana Hricová. S obilím se podle ní zatím moc neobchoduje, dělají se obchody pouze za předem nasmlouvané ceny, a to u řepky. Zemědělce sice všeobecně netěší, že klesá cena obilovin na světovém trhu, ale Jihočeský kraj je dobytkářský, takže pro živočišnou výrobu by to mohlo být potěšující, protože by to mělo logicky vést k poklesu cen krmných směsí. 
    
Souběžně se sklizní pokračovaly další zemědělské práce. Většina podniků už má zasetou ozimou řepku na příští rok i ošetřenou proti škůdcům a také sklizené otavy. "Kolem poloviny září by se měla síct kukuřice. Ta nevypadá ideálně, protože bylo studené jaro, když se sela, a potom přišla vedra s negativním dopadem," shrnula ředitelka.
 
zdroj: ČTK