Jurečka: Ministerstvo dá na protipovodňová opatření 650 milionů Kč

Ministerstvo zemědělství hodlá pro letošní rok uvolnit na stavbu protipovodňových opatření 650 milionů korun. Zatím není jasné, do jakých lokalit peníze zamíří. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) na tiskové konferenci v Českých Budějovicích uvedl, že přesnější informace by mohl mít do měsíce až šesti týdnů.

Povodně v loňském roce způsobily v Jihočeském kraji škodu za více než dvě miliardy korun. "Zatím nevíme, kolik peněz na protipovodňová opatření by mířilo do tohoto regionu. Je potřeba si uvědomit, že součástí toho je i případné kofinancování žadatele. V případě jižních Čech by šlo o Povodí Vltavy, což je ekonomicky poměrně silné povodí, které je schopno spolufinancování zvýšit," uvedl Jurečka.
 
Ministr zemědělství na dnešní schůzce s jihočeským hejtmanem Jiřím Zimolou (ČSSD) mluvil i o možnosti investice do oprav vodního díla Rožmberk. Největší rybník v zemi slouží při povodních jako retenční nádrž a dokáže zadržet hodně vody.
 
Rožmberk ale patří soukromé společnosti, kterou je Rybářství Třeboň, a stát proto do něj zatím nehodlá investovat. "Případné odkoupení Rožmberka je záležitost, o kterém se může vést debata. Ale určitě to nestojí tak, že stát nebo kraj chce tento rybník koupit," uvedl Jurečka.
 
Rožmberkem protéká řeka Lužnice. Rybník, jenž v případě povodní dokáže díky své výhodné poloze pojmout o několik milionů krychlových metrů více vody v porovnání s normálním stavem, v případě záplav zmírní škody ve městech jako Veselí nad Lužnicí, Soběslav nebo Planá nad Lužnicí.
 
zdroj: ČTK