Jihočeští celníci loni vybrali na daních a clech téměř 4 mld. Kč

Jihočeští celníci loni vybrali na daních a clech přibližně čtyři miliardy Kč. Jde přibližně o srovnatelnou částku s rokem 2012. Nejvíce vybrali na spotřební dani na minerálních olejích, když šlo o více než dvě a půl miliardy korun. ČTK o tom informoval mluvčí českobudějovického celního ředitelství Vladimír Pešek. Celní správa České republiky vybrala za rok 2013 na spotřebních daních a clech celkem 143,5 miliardy korun. 

Celníci zajišťují spotřební daně z lihu a lihovin, piva, vína nebo tabáku. Spravují také takzvané ekologické či energetické daně ze zemního plynu, pevných paliv a elektřiny. Na cle ze zboží, které je na území České republiky dovezené ze zemí mimo Evropskou unii, vybrali částku více než 71 milionů korun. 
    
Pešek uvedl, že jihočeští celníci loni rovněž objevili padělky za 212 milionů korun. To je výrazně více než v roce 2012. Tehdy šlo o plagiáty za 125 milionů korun. "Nejvíce zajištěného zboží loni připadalo na textilní výrobky, CD a DVD nosiče. Dále se jednalo o výrobky kožené galanterie, sportovní zboží, hodinky, obuv, kosmetiku, pracovní nástroje nebo hračky," řekl Pešek 
    
Celníci dále při kontrolních váženích nákladních automobilů zjistili v 50 případech jejich přetížení. Ověřování tachografů navíc ukázalo, že řidiči ve 357 případech nedodrželi bezpečnostní přestávku. Jihočeští celníci také zajistili 19 cizinců, kteří zde pracovali bez povolení. 
 
zdroj: ČTK