Jihočeská města investují přes léto do škol desítky milionů korun

Řada jihočeských měst investuje přes léto do modernizace a rekonstrukce škol desítky milionů korun. Například České Budějovice vloží do školství více než 100 milionů korun. Nejnákladnější projekty pak připravují v Táboře v Základních školách Helsinská a Borovská. ČTK to řekli zástupci radnic. 

Táborská ZŠ Helsinská na sídlišti Nad Lužnicí o prázdninách zakončí rekonstrukci, kterou zahájila loni v létě. Náklady na dvouletý projekt činily 29 milionů korun. "Rozsáhlá rekonstrukce začala na ZŠ Borovská, potrvá tyto prázdniny a příští léto a celkem bude stát 40 milionů korun," uvedl vedoucí odboru školství, mládeže a tělovýchovy táborského městského úřadu Radomír Kouba. 
    
Ze 105 milionů korun, které připravil pro školství českobudějovický magistrát, půjde 62 milionů na investice a zbývajících 43 milionů na opravy a udržování majetku. "Tradiční zvyklostí i nutností je realizace investičních akcí a oprav o prázdninách, takže se už nyní v mnoha mateřských a základních školách usídlili řemeslníci a stavebníci," řekl primátorův náměstek Petr Podhola (ČSSD). Dodal, že jde například o zateplení objektů škol nebo jídelen či vybudování hřiště. 
    
Jindřichův Hradec plánuje akce o objemu více než 36 milionů korun. Na zateplení objektů tří mateřských a jedné základní školy za celkem 31 milionů korun získalo město dotace z Operačního fondu Životní prostředí. 
    
Strakonická základní škola Dukelská opravuje spojovací krček mezi starou a novou budovou školy. Práce za více než pět milionů korun zbaví objekt nadlimitního množství azbestu. "Vysoké koncentrace rakovinotvorných látek naměřili odborníci v průběhu roku 2012 s tím, že jejich zdrojem jsou takzvané boletické panely, ze kterých byla v minulosti postavena propojovací chodba mezi prvním a druhým stupněm. Od podzimu 2012 byl krček uzavřen a děti při cestách z jedné budovy do druhé musely vycházet ven," řekla pracovnice pro styk s veřejností strakonického úřadu Marie Kotlíková. 
    
Písek investuje přes léto do škol 26,5 milionu korun. Peníze půjdou na rekonstrukce střechy, rozvodů vody, sportovišť nebo na výměnu oken. 
 
zdroj: ČTK