Italské Masi Agricola vyhlášeno nejlepším vinařstvím roku

Vinařství Masi Agricola slaví ocenění v prestižním vinařském průvodci Tre Bicchieri společnosti Gambero Rosso, kde bylo zvoleno vinařstvím roku 2018. Nejvyšší ocenění, tzv. "tři sklenky", získala jeho vína Campolongo Di Torbe 2011 a Conte Federico Riserva 2012.  

Světoznámé vinařství Masi Agricola, založené v 18. století, patří rodině Boscaini již po šest generací. Základní myšlenkou výroby vína je zdůraznění osobitosti jednotlivých vín při zachování charakteru Veneto. V Masi Agricola se zpracovávají hrozny z vlastních vinic pomocí starých tradičních technik i pomocí supermoderní technologie.

Toto vinařství je považováno za strůjce vinařské revoluce ve své oblasti. Od roku 1958 bylo Masi hlavním vinařstvím při tvorbě „cru“ vinic v Amarone. V roce 1964 představilo své Campofiorin a tím dalo vzniknout nové kategorii vín vyrobených dvojitou fermentací. Masi také pracuje na vývoji stylu Amarone používáním nových vinifikačních a „appassimento“ technologií.

Hugh Johnson jej nazval „zkušebním kamenem vinařství z Veneto”. Nádherná a obsáhlá vína typu Amarone della Valpolicella jsou toho důkazem. Amarone od Masi pravidelně dosahují více než 90 bodů v různých hodnotících žebříčcích světových periodik. Logo Masi dnes najdeme na zajímavých vínech nejen z Veneto, ale i z Toscana, Trentino a Argentiny. V současné době řídí vinařství prezident společnosti Sandro Boscaini a jeho děti Alessandra a Raffaele.

Vína vinařství Masi Agricola dováží do ČR společnost Global Wines.

Tipy na vína:

Masi Valpolicella Classico Bonacosta, DOC 
Cuveé (70 % Corvina, 25 % Rondinella, 5 % Molinara) 
Červené víno hodící se především k pokrmům z červeného masa. Ve víně dominuje odrůda Corvina, která je nejdůležitější ve Venetu, dává totiž vínu typický buket a chuť. Víno je intenzivní, sametové, s dobře strukturovaným tělem a tóny třešní. Je šťavnaté s dlouhým závěrem. K dostání v maloobchodní síti, ve vybraných restaurací a na www.global-wines.cz za 309 Kč.   

Masi Modello delle Venezie Rosso, IGT 
Cuveé (Refosco, Raboso Veronese, doplněné o další lokální odrůdy) 
Červené víno, které skvěle doplní tradiční pokrmy z červeného masa. Vůně vína je charakteristická, kořenitá a ovocná s aroma vyzrálých třešní, kávy a kakaa. Chuť je středně dlouhá a dobře strukturovaná s měkkou tříslovinou, která je podpořena živou kyselinou s dotykem borůvek a skořice. K dostání v maloobchodní síti, ve vybraných restaurací a na www.global-wines.cz za 209 Kč.   

Masi Masianco Pinot Grigio e Verduzzo delle Venezie, IGT 
(75 % Pinot Grigio a 25 % Verduzzo) 
Bílé víno, které nejlépe doprovodí hlavní chody z drůbežího masa, saláty s majonézou nebo předkrmy. Má intenzivní ovocnou vůni připomínající vyzrálé tropické ovoce a dokonce pistácie. Středně plné severoitalské víno s výraznou kyselinou a pestrou paletou tónů na patře. V závěru chuti je bílé peckovité ovoce a mandle. K dostání v maloobchodní síti, ve vybraných restaurací a na www.global-wines.cz za 315 Kč.