Čtyři jihočeská koupaliště jsou podle hygieniků téměř bez závad

Na čtyřech sledovaných jihočeských lokalitách pro koupání je podle rozborů hygieniků voda prakticky bez závad. Jedná se o všechny tři pláže u lipenské přehrady a o Radavu u orlické nádrže. ČTK o tom dnes informoval František Kotrba z českobudějovické krajské hygienické stanice. 

Nejlepší podmínky pro koupání tedy v těchto dnech najdou rekreanti kromě Radavy na lipenských plážích v Černé v Pošumaví, Horní Plané a v Lipně nad Vltavou. "Všude je pouze překročena limitní hodnota ukazatele chlorofyl-a," uvedl Kotrba. V Horní Plané se na hladině vyskytuje květ a v Černé v Pošumaví hygienici konstatovali horší průhlednost. 
    
Na opačném pólu tabulky koupališť je de facto přes celé léto Podolsko na orlické nádrži. Hygienici tam až do 31. srpna, kdy oficiálně končí sezona, dočasně zakázali koupání. S horší kvalitou vody musí počítat lidé také na veřejném tábořišti Vojníkov u orlické přehrady. "Voda pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání nelze doporučit zejména pro citlivé jedince jako děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií, osoby s oslabeným imunitním systémem," řekl Kotrba. 
    
Poslední rozbory hygieniků ukázaly zhoršenou jakost vody na rybníku Hejtman a Staňkovském rybníku na Jindřichohradecku. "Jsou zde překročeny limitní hodnoty ukazatelů sinice, chlorofyl-a i průhlednost. Na hladině byl pozorovatelný vodní květ," uvedl Kotrba.
 
zdroj: ČTK