Ceny vánočních kaprů z jihu Čech jsou stejné jako loni

Jihočeští rybáři nezdražili vánoční kapry, i když letos vlivem povodní utrpěli milionové ztráty. Nejpříznivější cenu mají kapři z Nových Hradů, nejdražší jsou tradičně třeboňští. Rybáři se postarali o to, aby kvalitních ryb bylo na svátky dostatek - někde přikrmovali, jinde lovili rybníky, které měli připravené pro příští rok, a omezili také vývoz. Výběrových kaprů nad 2,5 kilogramu bude méně, někde sdružili ceny kapra první třídy a výběrových ryb, zjistila dnes ČTK. Ceny ryb se ale budou regionálně lišit, záviset bude na výši obchodní marže. 

Lídr trhu sladkovodních ryb v Evropě - Rybářství Třeboň - bude kapry prodávat za stejné ceny jako loni, kilogram ryby první třídy na sádkách stojí 77 korun, výběrový kapr o deset více. Svým prodejcům pak Fish Market doporučuje ceny u jedničky mezi 75 až 80 korunami a výběru od 85 korun výše. "Z hlediska přírůstku ryb byl letošní rok rokem průměrným, ale po červnových povodních jsme utrpěli poměrně velké ztráty," řekl ČTK šéf akciové společnosti Rybářství Třeboň Josef Malecha. Aby splnili plán, museli vylovit část rybníků určených pro produkci roku 2014. Kvůli dostatečnému zásobování domácího trhu na Vánoce mírně omezili export. 
    
Kilogram kapra první třídy koupí zákazníci na sádkách Rybářství Nové Hrady za bezkonkurenčních 50 korun, výběrového za 65 korun. Za stejné ceny je dodává prodejcům v kraji, na severní Moravu i na Slovensko. Novohradští ryby podle jednatele společnosti Lubomíra Zvonaře nezdražili už 12 let. Podzimní výlovy byly letos přitom průměrné, červnové povodně rybářům odnesly zisk. 
    
Rybářství Kardašova Řečice, jež je rozlohou rybničních ploch na jihu Čech druhé největší, bude kilogram kapra první třídy do 2,5 kilogramu prodávat za 70 korun. "Cenu držíme tři roky, stát nám ale zvedá DPH, z ekonomického pohledu je to stále těžší a těžší," konstatoval ředitel Ladislav Štercl. Rok byl podle něj z dlouhodobého hlediska podprůměrný, ale firma nekolabuje. Výsledky ovlivnila dlouhá zima, chladné jaro, červnové povodně, které odnesly tržní ryby i plůdek, a extrémní horko v létě. Ztráty se mohou promítnout do dalších let. Letos rybáři vylovili 1300 tun tržních ryb, dlouhodobý průměr je o zhruba stovku vyšší. 
    
Asi o 200 tun bude letos nižší produkce Rybářství Hluboká. Na trh dodá téměř 1000 tun kapra a 100 tun vedlejších druhů ryb, mimo jiné i na Pražský hrad. "Změnili jsme ceny," řekl ČTK zootechnik Josef Chmel. "Loni jsme měli jedničku za 58 a výběr za 68, letos jsme udělali tržní rybu, která je od 1,90 kg do 4,90 kilogramu za 70 korun. 'VIP' ryby nad čtyři kilogramy stojí namísto 92 korun 80. Kilo ryby je v důsledku o malinko levnější," dodal. Faktem ale je, že za menší ryby si bude muset zákazník připlatit.
 
zdroj: ČTK