Bouřky a silné deště zajistily volné splouvání Teplé Vltavy

Teplou Vltavu v úseku od Soumarského mostu k mostům u Pěkné lze od úterního rána splouvat bez omezení. Díky silným dešťům stoupla hladina řeky nad limitních 61 centimetrů a vodáci tak mohou vyjet bez průvodců. ČTK to řekl mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák. Volné splouvání zřejmě bude možné do čtvrtka, pak hladina nejspíš zase klesne.

V pondělí byla hladina Teplé Vltavy jen těsně nad padesáticentimetrovým limitem možného splouvání. Konkrétně bylo naměřeno 50,2 centimetru, a proto mohly vyjet jen registrované lodě s průvodci. "Druhý den byla ale situace naprosto odlišná. Díky nočním bouřkám stoupla hladina na 81 centimetrů, a na vodu tak mohly registrované lodě bez doprovodu," uvedl mluvčí s tím, že vodáky ale odradilo počasí. Celé úterý provázely časté přeháňky, a tak na řeku vyrazilo jen dvacet nadšenců.
 
"To dnes je situace jiná. Hladina řeky je na 87,3 centimetrech a od rána se tu dveře netrhnou, i díky počasí, které je báječné. Je přitom možné, že volné splouvání potrvá do čtvrtka 24. července," řekla ČTK Dagmar Veselá, která na Soumarském mostě odbavuje vodáky.
 
Od začátku května se mohlo volně, bez průvodců, splouvat pouhých 12 dnů. Oproti loňskému roku to není moc, na druhou stranu se letos nemohlo vyjet pouze čtyřikrát. Od začátku sezony splulo Teplou Vltavu 1379 lodí. Za poslední tři roky byl letošní červen nejsilnější, vyplulo 658 lodí, a červenec na tom bude ve srovnání s loňským rokem podobně. Pokud by takto vypadal i zbytek léta, ekonomika splouvání by podle mluvčího parku nebyla poprvé ztrátová i při větším počtu průvodců.
 
I přesto, že je možné splouvat bez průvodců, je nutná registrace, buď na internetových stránkách www.npsumava.cz nebo přímo u Soumarského mostu. Mezi nejobsazenější dny patří podle Veselé čtvrtek až neděle, naopak volné hodiny jsou vždy v pondělí a úterý. Skoro každodenním pravidlem bývá, že prázdná je hned první ranní hodina splouvání, kdy se vyjíždí v osm hodin.
 
zdroj: ČTK