Alergie trápí i na podzim. Alergeny si totiž pěstujeme v domácím prachu

Alergie se v posledních desetiletích zařadily mezi běžné civilizační choroby. Podle aktuálních dat v ČR vzrostl počet alergiků na více než 40 procent populace. A alergici si neodpočinou ani na podzim a v zimě. V topné sezóně se totiž daří roztočům a lidé tráví více času v uzavřených místnostech.

Roztoči. Alergie se v zimě zhoršuje

Roztoči mají rádi šupinky lidské kůže, ale také bakterie a plísně. Nejčastěji se objevují v kobercích a lůžkovinách. Alergie způsobují enzymy obsažené ve výkalech roztočů. Projevy jsou různé. Od vyrážek, podráždění sliznice až po alergickou rýmu. Výkaly roztočů se nejčastěji šíří vzduchem, kdy se spojují s částečkami prachu a usazují se na podlahách a nábytku. Potíže pociťujeme především ve chvíli, kdy tyto usazené částečky rozvíříme.

Domácí prach je pestrou směsicí látek a množství alergenů. I když se v každé domácnosti jejich složení trochu liší, nejčastějším alergenem, který si doma pěstujeme téměř všichni, jsou roztoči. Žijí v prachu, který se nachází všude, a to nejen v bytech, ale i na pracovištích. Roztoči jsou nejčastější příčinou celoroční alergické rýmy, je na ně alergická přibližně desetina populace a více než 3/4 astmatických dětí trápí i tato forma alergie. Na vzniku astmatu se podílí také častý kontakt s alergeny a dráždivými podněty. Astmatem trpí více než 300 miliónu lidí na světě, v ČR je to přibližně 10 % populace, tedy okolo jednoho milionu lidí. 

Topnou sezonu mají roztoči rádi

Teplo a vlhko roztočům vyhovuje. Daří se jim proto nejlépe na přelomu zimy a jara. Zhoršují se i alergické příznaky, protože lidé tráví mnoho času v uzavřených prostorách s alergeny a navíc podceňují větrání. Nejúčinnější zbraní proti alergenům je pečlivé vysávání. 

„Jediným opravdu efektivním a nejzdravějším způsobem, jak se při úklidu zbavit prachu a alergenů včetně roztočů, je použití centrálního vysavače. Ten totiž veškeré vysávané nečistoty odvádí bez víření dosud nevysátého prachu ihned mimo obytné místnosti. S centrálním vysavačem jednoduše vysajete prach na nábytku, schodech i za postelí, kam se robotický vysavač nedostane a mobilní musíte složitě držet v ruce, protože má krátkou hadici,“ říká Jiří Najman, zástupce centrálních vysavačů Husky pro ČR.

Jak zmírnit příznaky alergie?

Budete-li trávit více času na čerstvém vzduchu, prospěje to celkovému zdravotnímu stavu i průběhu samotné alergie. „Zdraví neprospívá běžný životní styl, kdy trávíme velkou část dne v interiérech. Zde vdechujeme roztoče, významný alergen pro rozvoj průduškového astmatu. Zároveň se do našeho jídelníčku zařadilo v mnohem vyšší míře například exotické ovoce nebo nové druhy koření. Někdy příliš vysoké hygienické standardy znamenají, že děti se nepotkávají s dříve běžným množstvím bakterií a tím de facto nedochází k úplnému dozrání jejich imunitního systému,“ říká MUDr. Irena Krčmová, CSc., primářka Ústavu klinické imunologie a alergologie, LF HK a FN Hradec Králové.

5 tipů pro boj s roztoči

Zbavte se prachu s alergeny - K vysávání zvolte nejzdravější způsob centrálním vysavačem

Snižte v bytě vlhkost - Pohlcovač vlhkosti vám pomůže udržet vlhkost pod hladinou 50 %

Eliminujte líhně - Zbavte se starých péřových polštářů, přebytečných záclon. Nahraďte koberce dřevěnou či plovoucí podlahou a v materiálech upřednostňujte dutá vlákna

Větrejte – Pravidelně a důkladně větrejte. Uvažujte o zabudování rekuperačního systému

Perte v horké vodě – Praní při teplotách nad 65 °C pomůže zničení roztočů